• bus-980x420

فارسی زبانان ارتفاعات هیمالیا

 

حسين خندان، فيلمساز مهاجر ايراني كه دو دهه است در آمريكا اقامت دارد دست به كار توليد مستندي از زندگي فارسي زبانان ارتفاعات چهارهزار متري هيماليا شده است. چهارده سال پيش براي اولين بار، رضا دقتي عكاس مجله نشنال جياگرافيك زندگي تاجيك هاي چيني منطقه تاشكرگان در ناحيه سين كيانگ در شمال غربي چين را به تصوير كشيد . حسين خندان كه چندي است در چين ساكن شده است با در درست داشتن عكس هاي رضا دقتي در اولين روز بهار و همزمان با جشن هاي نوروزيبه ارتفاعات هيماليا صعود كرده  با آنها همزبان شده است.

 

بیست و هفت هزار فارسی زبان


آسمان كاشگر اندكي قبل از فرود هواپيما، نشان از غروبي قريب الوقوع دارد در حاليكه ساعت محلي ۹:۳۰ شب است. دولت چين سعي دارد سياست ساعت واحد را از غرب تا شرق اين كشور  پهناور، همچنان حفظ كند.


 

 آمدن تا كاشگر كه آن را پايتخت جاده ابريشم مي نامند، در مجموع ۶ ساعت پرواز از پكن وقت لازم دارد.  تا اينجا مشكلي نيست ولي همين كه در هتلم صحبت از رفتن به تاشكرگان ويافتن روستاي بلدير مي كنم، مرا به اداره پليس ارجاع مي دهند تا مجوز عبور به آن مناطق را دريافت كنم. مجله اي چيني همراه با روزنامه اي را كه درباره ام مطلبي دارند را به آنها نشان مي دهم ومي گويم كه به عنوان فيلمساز قصد ديدار با مردم منطقه را دارم.  بعد از نيم ساعت و پرداخت مبلغي، گذرنامه آنجا را براي ۴ روز دريافت مي كنم.

  قبل از راهي شدن در لابلاي كوههاي تاشكرگان، در چند خانواده تاجيك به عيد ديدني رفتم.  داخل اكثر خانه ها بسيار آراسته وزيبا مي نمود. مردم تاجيك اين مناطق همگي نوروز را به جشن مي نشينند ولي از هفت سين خبري نيست، در عوض سفره اي مي گسترند كه آن را رنگارنگ مي نامند و در آن انواع نان هاي محلي، شكلات وحتي گوشت كله و پاچه گوسفند يافت مي شود.

 


 

 يكي ازاولين كارهايي كه ميزبان نوروزي براي مهمانانش انجام مي دهد، اين است كه از كاسه آردي كه از قبل تدارك ديده، مشتي آرد بر شانه راست مهمانش مي پاشد كه به منزله اميد بركت در سال نوست.  سپيدي شانه، علامت خوبي براي شناسايي تاجيك ها در خيابانهاي تاشكرگان بود.

 در طي مسير تاشكرگان به بلدير، بارها و بارها به معماري هايي چنين آشنا برخوردم كه متاسفانه اكثرا مخروبه اي بيش نبودند.


 


توصيف بلدير را اول بار از زبان رضا دقتي عكاس شهير ايران شنيدم كه
۱۴ سال پيش در آنجا عكاسي كرده بود. مسجد بلدير اولين نمايي است كه به مسافر از راه رسيده سلام مي كند. اين مسجد تنها براي كمتر از ۵۰ خانوار دربش باز مي شود. مردم اين روستا سني مذهب فرقه اسماعبليه هستند.

 
بلديري ها گرچه تدريجا زبان فارسي را دارند فراموش مي كنند اما فرهنگ مهمان نوازي و بزرگداشت نوروز و بهار از خاطره تاريخي شان به اين زودها محو نخواهد شد.

 پيرزني بلديري كه خطوط گذر عمر را به چهره دارد، از اينكه مي شنود اين همه راه آمده ام تا تبريك نوروزي ام را به فارسي پاسخ بگيرم، خندان مي شود.


 


همه تاجيك ها نان هايي دايره شكل مي پزند كه طبعا آن را نان مي نامند. اين نان ها در نانوايي هاي هر كوي و برزن ديده مي شود. اين عكس در شهر قديمي كاشگر گرفته شده است.

 دوشنبه بازار، معروفترين بازار سنتي و محلي كاشگر است كه به قول مردمش به غير از جان آدميزاد و شير مرغ، هرچيز ديگر در آن يافت مي شود.

 
نمايي از شهر قديمي كاشگر كه به دليل قدمت تاريخي اش، مكان مناسبي براي ساخت فيلم هاي تاريخي محسوب مي شود.
  آخرين فيلمي كه در اين شهر ساخته شده، فيلم بادبادك باز است كه بر اساس داستاني به همين نام نوشته خالد حسيني نويسنده افغان بر پرده نقره اي سينماهاي جهان رفت.

 
جدا از نانوايي ها، نان فروشي هايي ازين دست در هر خيابان شهر قديمي كاشگر به وفور يافت مي شوند.

 استفاده ازرنگ هاي طبيعي كه از پودر سنگ هاي معادن مختلف منطقه تهيه شده، محبوبيت خاصي دارد.


استفاده از الفباي زبان فارسي كه در زمان جاده ابريشم يكي از زبان هاي كلاسيك و رسمي داد و ستد محسوب مي شد كماكان در همه عرصه هاي هنري، فرهنگي و تجاري مورد استفاده قرار مي گيرد تنها با اين تفاوت كه به دليل آميزش با زبان اويغور ها كمي رسم الخط ديگري بكار گرفته مي شود .


     تهیه و تنظیم : جناب آقای علی انصافی

  • اخبار مالیاتی
  • اخبار تامین اجتماعی
30 ارديبهشت

رئیس اتحادیه صنف مسافربری مطرح کرد : سهم بالای دولت در اقتصاد مانع توسعه بخش‌خصوصی می شود/

رئیس اتحادیه صنف مسافربری مطرح کرد  : سهم بالای دولت در اقتصاد مانع توسعه بخش‌خصوصی می شود در اقتصاد دولتی، فاضلی به تنهایی نمی توانست همه مشکلات را حل کند. هر ساله برخلاف شعارهای دولتمردان ...

ادامه مطلب...
19 ارديبهشت

مصاحبه رئیس اتحادیه در مورد کاهش آلودگی و ترافیک با راه اندازی دوباره سرویس ادارات

کاهش آلودگی و ترافیک با راه اندازی دوباره سرویس ادارات رئیس اتحادیه صنف مسافربری استان تهران با تأکید بر راه اندازی مجدد سرویس کارکنان ادارات دولتی عنوان کرد با جمع آوری سرویس کارکنان ادارات و ...

ادامه مطلب...
17 ارديبهشت

بخشیدگی جرایم کارفرمایان خوش حساب - تامین اجتماعی

بخشیدگی جرایم کارفرمایان خوش حساب - تامین اجتماعی

ادامه مطلب...
09 ارديبهشت
29 فروردين

ثبت‌نام طرح ترافیک ۹۷ از امروز آغاز شد

ثبت‌ نام طرح ترافیک ۹۷ از امروز آغاز شد ...

ادامه مطلب...
02 بهمن

تقسیط بدهی کارفرمایان بیش از ۳۶ تا ۶۰ قسط

آخرین بخشنامه سازمان تامین اجتماعی در مورد تقسیط بدهی کارفرمایان بیش از ۳۶ تا ۶۰ قسط

ادامه مطلب...
21 آذر

شرایط مرخصی خاص کارگر

✍️ پرسش ؛ در موارد خاص مانند فوت بستگان نزديك و يا ازدواج، آيا كارگر بايد از مرخصي سالانه خود استفاده كند يا مرخصي خاصي براي او در قانون كار در نظر گرفته شده است؟ ✅ پاسخ ؛ طبق ماده 73 قانون كار كليه ...

ادامه مطلب...
21 آذر

حقوق قابل مطالبه شما از شعبه تامین اجتماعی خود

کارفرمایان همیشه دقت داشته باشید که طبق قانون تامین اجتماعی دارای حقوق زیر هستید و می توانید آن را از شعبه تامین اجتماعی خود مطالبه کنید: ✅ اطلاع از مستنداتی (قوانین، مقررات و دستورالعمل) که مبنای ...

ادامه مطلب...

رئیس اتحادیه

نائب رئیس اول اتحادیه

نائب رئیس دوم اتحادیه

خزانه دار اتحادیه

دبیر اتحادیه

بازرس هیئت مدیره

  • مقالات
03 دی

نخستین اتوبوس کرایه ای

تصویری از نخستین اتوبوس کرایه رشت در دوره  قاجار  وجاده ای که در حال مرمت وبازسازی شدن ...

ادامه مطلب...

gallerybus

 

 

اعضای اتحادیه

اعضای محترم اتحادیه مسافربری استان تهران

بخشنامه های مهم مالیاتی

رئیس اتحادیه صنف مسافربری مطرح کرد : سهم بالای ...

ارديبهشت 30 1397

رئیس اتحادیه صنف مسافربری مطرح کرد  : سهم بالای دولت در اقتصاد مانع توسعه بخش‌خصوصی می شود در اقتصاد دولتی، فاضلی به تنهایی نمی توانست همه ...

ادامه مطلب...

مصاحبه رئیس اتحادیه در مورد کاهش آلودگی و ترافیک ...

ارديبهشت 19 1397

کاهش آلودگی و ترافیک با راه اندازی دوباره سرویس ادارات رئیس اتحادیه صنف مسافربری استان تهران با تأکید بر راه اندازی مجدد سرویس کارکنان ادارات ...

ادامه مطلب...

بخشیدگی جرایم کارفرمایان خوش حساب - تامین اجتماعی

ارديبهشت 17 1397

بخشیدگی جرایم کارفرمایان خوش حساب - تامین اجتماعی

ادامه مطلب...

مبلغ بیمه رانندگان درون شهری در سال 97

ارديبهشت 09 1397

ادامه مطلب...

اخبار اصناف

اطلاعات مورد نیاز

اطلاعات تماس

  • آدرس : خیابان سرهنگ سخائی - روبروی پارکینگ امور خارجه - ساختمان شماره 40 - طبقه سوم
  • کد پستی : 1136834835

  • 66746467
    66746266
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره اتحادیه

اتحادیه صنف مسافربری استان تهران با توجه به وجود تصاویری از مدیران و سوابق مستند از سال 1312 نه به صورت اتحادیه بلکه به صورت حرفه ای فعالیت داشته است. در گذشته به منظور حمل و نقل کالای پستی از اتومبیل هایی با اطاق سیمی استفاده می گردید، به تدریج با شکل گیری وسائل نقلیه و ورود کامیون و اتوبوس به بازار، مدیران موسسات باربری و مسافربری با مراجعه به اداره شهربانی و شهرداری مجوز اخذ نموده و امور حمل و نقل را در کشور انجام می دادندنمایش جزئیات

مسئولین اتحادیه